Казкотерапія

Нарешті понеділок! Бо за вихідні я вже змучилася читати сказки, слухати казки на CD і дивитися Карлсона з «Ну погоди!»  Якби я не розуміла, що насправді займаюся зі своєю дитиною «найдревнішим способом психотерапії», мій терпець вже напевно би урвався. А так — тримаюся 🙂 

Казкотерапія – найдревніший спосіб психотерапії, що виник тоді ж, коли люди навчилися говорити. Казками передавалися духовні знання, моральні цінності, правила поведінки в суспільстві, основні життєві сценарії й багато іншої важливої інформації.

Казкотерапія – це психотерапія існуючими або вигаданими казками й фантастичними історіями.

Казкотерапія дозволяє здобути відчуття психологічної захищеності в повсякденному світі, дає можливість програти основні життєві ситуації в «захищеному режимі» –  посередництвом казок. Даний вид терапії дозволяє глибше розібратися у собі, активізувати внутрішні ресурси людини.

Однією з особливостей казкотерапії є можливість зміщення уваги. Інколи поліпшення може настати вже тому, що фокус уваги зміщується із однієї проблеми на іншу, казкову.

Важливим фактом є той, що деякі казки мають терепевтичий ефект і для дітей і для дорослих: читаючи казку, роздумуючи про неї, людина на несвідомо-символічному рівні «запускає» власні творчі процеси.

Цінною рисою казок є те, що в їх ході відбувається певна трансформація – слабкий герой перетворюється в сильного, недосвідчений в мудрого, лякливий у сміливого тощо. Таким чином казка чудово сприяє розвитку дитини. Дитина з певного віку асоціює себе з головним героєм і в своїй уяві подорожує, бореться з чудовиськами, перемагає зло, перемагає страхи та ін., тобто «проживає» казку.

Групове застосування казкотерапії дає можливість «проживати» казку у вигляді гри чи вистави, що сприяє не лише психічному, а й фізичному оздоровленню дитини.

Мені сподобалося також означення Гнездилова А.В.: «Важливим фактом є той, що деякі казки мають терапевтичний ефект і для дітей і для дорослих: «Читаючи казку, роздумуючи про неї, людина поки що на несвідомо-символічному рівні, «запускає» власні творчі процеси. (…) Казкотерапія найдавніший в людській цивілізації метод практичної психології і один з наймолодших методів в сучасній науковій практиці.»

Цінною рисою казок є те, що в їх ході відбувається певна трансформація – слабкий герой перетворюється в сильного, недосвідчений в мудрого, лякливий в сміливого тощо. Таким чином казка чудово сприяє розвитку дитини. Дитина з певного віку асоціює себе з головним героєм і в своїй уяві подорожує, бореться з чудовиськами, перемагає зло, перемагає страхи і т.д, тобто «проживає» казку.

Ще казку можна програти як виставу або як гру (К. Крутій, Н. Маковецька) і таким чином казки ще й сприятимуть фізичному розвиткові дітей, їх активності і здоров’ю.

Мені, мамі 5-річної дитини, також здається, що не всі казки є однаково корисними для дитини. Так само як мультфільми, деякі казки вчать не дуже хороших речей. До корисного в казці я відношу те, що казка розказує дитині про те як влаштований світ, якими є стосунки між людьми, а обговорення казки дає дитині знання щодо того як себе поводити в різних життєвих ситуаціях, вирішувати конфлікти тощо. Разом з тим казками передається уявлення про світ цілком конкретних людей, автора (авторів) цієї казки, передається менталітет народу, психологія бідності чи багатства, успіху чи невдачі, тому казка може нав’язати і те, чого батьки не хотіли би прищепити дитині, наприклад, жорстокість чи певний спосіб мислення. Хоча… з іншого боку, набагато безпечніше, щоб дитина дізналася про деякі… «не дуже хороші речі» не з телевізора, не від поганих дядів-тьотів, а саме з казки + щоб батьки їй пояснили, що і до чого.

Реклама

Детали hvoryj
Хвора бібліотекою. Давно (здається, це у мене спадкове) і невиліковно

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: